Spring navigation over
Indlæser Begivenheder
  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

tirsdag 30/1

Årsmøde og valg til kirkeudvalget

Apostelkirken afholder årsmøde med valg af medlemmer til kirkeudvalget.

På mødet kan du få indflydelse på det kommende års arbejde i kirken. Du kan også blive valgt til kirkeudvalget og direkte være med til at forme kirkens arbejde og udtryk. Udvalget er fri for administrative forpligtelser.

Man vælges for et år ad gangen, og man skal være fyldt 18 år, medlem af folkekirken og bo på Vesterbro eller have løst sognebånd til en præst på Vesterbro.

Involver dig! Kirken lever gennem engagerede mennesker.

Kirkeudvalget i 2023
Lisa Rom Boye, formand (lisaboye@gmail.com), Ahmad Mojdeh, Emma Bjørn Wiwe, Kristoffer Roager, Johannes Christophersen, Rakel Væggemose Grove, Niels Nymann Eriksen (præst) og Thomas Frovin (præst)

Detaljer

Dato:
30. januar 2024

Tidspunkt:
19:00 – 21:00

Sted

Apostelkirken

Medvirkende

Niels Nymann Eriksen

Thomas Frovin

Måske er du også interesseret i ...

TIR 5/3
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

familienetværket, blå kors

ons 13/3
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

familienetværket, blå kors

ons 27/3
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TIR 2/4
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

TIR 9/4
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

familienetværket, blå kors

ons 10/4
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TIR 23/4
Menighedsrådsmøde

Apostelkirken, 18:00‑21:30

familienetværket, blå kors

ons 24/4
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TIR 7/5
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

familienetværket, blå kors

ons 8/5
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

familienetværket, blå kors

ons 22/5
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TIR 4/6
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

familienetværket, blå kors

ons 5/6
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

familienetværket, blå kors

ons 19/6
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TIR 2/7
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

TIR 9/7
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

Gudstjenester

Altermaleri, Sct. Matthæus Kirke

søn 3/3
Gudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

søn 3/3
Gudstjeneste og kirkefrokost

Enghave Kirke, 11:00‑14:00

Gudstjeneste i Eliaskirken

søn 3/3
Jazz Service in English

Eliaskirken, 13:00‑14:00

Familiesalmesang i Sct. Matthæus Kirke

søn 3/3
Familiesalmesang

Sct. Matthæus Kirke, 13:00‑14:00

Maleri i Mariakirken

søn 3/3
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

TIR 5/3
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

ons 6/3
MindfulnessGudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 17:00‑18:00

Altermaleri, Sct. Matthæus Kirke

søn 10/3
Gudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 10/3
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

søn 10/3
Gudstjeneste

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

Apsis, Kristkirken

søn 10/3
Gudstjeneste

Kristkirken, 11:00‑12:00

søn 10/3
Jazzgudstjeneste

Eliaskirken, 13:00‑14:00

Maleri i Mariakirken

søn 10/3
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

Kristian Jørgensen (violin)

TIR 12/3
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

ons 13/3
MindfulnessGudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 17:00‑18:00

fre 15/3
Babysalmesang med fælles frokost

Mariakirken, 11:00‑12:00

Altermaleri, Sct. Matthæus Kirke

søn 17/3
Gudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 17/3
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

Apsis, Kristkirken

søn 17/3
Gudstjeneste

Kristkirken, 11:00‑12:00

søn 17/3
Gudstjeneste

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

Gudstjeneste i Eliaskirken

søn 17/3
Jazz Service in English

Eliaskirken, 13:00‑14:00

Maleri i Mariakirken

søn 17/3
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

TIR 19/3
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

fre 22/3
Hildegard-meditation

Enghave Kirke, 19:00‑20:00

søn 24/3
Gudstjeneste palmesøndag

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

søn 24/3
Gudstjeneste palmesøndag

Apostelkirken, 10:30‑14:00

Highlights

TOR 14/3
Jesusjam, det svinger

uKirke, 18:00‑22:00

ons 20/3
En hyldest til TOM WAITS & PÅSKEN

Sct. Matthæus Kirke, 20:00‑21:30

lør 20/4
Drop in-bryllup

Sct. Matthæus Kirke, 14:00‑16:00

fre 3/5
Bach viser vej

Enghave Kirke, 19:30‑21:00