Spring navigation over
Indlæser Begivenheder

fredag 19/4

Apostelkirkens menighedslejr

Med en lejr for menigheden ønsker vi at skabe rammerne for og tiden til at danne nye og stærkere relationer på tværs af menighedens medlemmer. Vi vil prioritere tid til Gud, til refleksion og til samvær. 

Menighedslejren finder sted på Hvidekilde i naturskønne omgivelser, og der vil være program for både store og små, gåture i forårsskoven, forkyndelse, vidnesbyrd, spil, inspirerende samtaler, tid til fordybelse og arbejdsfællesskab i køkkenet.

Tilmeld dig årets menighedslejr 19.-21. april, hvor vi skal nyde hinandens selskab med god mad, hygge og undervisning i en hel weekend.

OBS: Menighedslejren foregår på Hvidekilde, Kagerup Stationsvej 35A i Helsinge.

Menighedslejren er både for dig, der er ny i kirken, og dig, der har haft din gang i kirken i mange år. Dig, der er dansk, og dig, der ikke er. Dig, der er barn, ung, voksen, moden, gammel, og dig, der er fast i troen, og dig der forholder dig mere tvivlende. Alle er velkommen.

NB! Det er også muligt kun at deltage om lørdagen.

Detaljer

Start:
19. april kl. 17:00 CEST
Slut:
21. april kl. 14:00 CEST

Sted

Apostelkirken
Saxogade 13
1662
København V

Medvirkende

Niels Nymann Eriksen

Måske er du også interesseret i ...

man 22/4
Kulturcafé: Danmark spiser sammen

Apostelkirken, 13:00‑15:00

TIR 23/4
Menighedsrådsmøde

Apostelkirken, 18:00‑21:30

familienetværket, blå kors

ons 24/4
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

lør 27/4
Konfirmation

Apostelkirken, 10:30‑11:30

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 28/4
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

man 6/5
Strikkecafé og kreaaften

Apostelkirken, 19:00‑21:00

TIR 7/5
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

familienetværket, blå kors

ons 8/5
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TOR 9/5
Gudstjeneste Kristi himmelfartsdag

Apostelkirken, 13:00‑14:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 12/5
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 19/5
Gudstjeneste pinsedag

Apostelkirken, 10:30‑14:00

familienetværket, blå kors

ons 22/5
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 26/5
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

ons 29/5
Spaghettikirke

Apostelkirken, 17:00‑19:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 2/6
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

man 3/6
Strikkecafé og kreaaften

Apostelkirken, 19:00‑21:00

TIR 4/6
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

familienetværket, blå kors

ons 5/6
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 9/6
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

ons 12/6
Spaghettikirke

Apostelkirken, 17:00‑19:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 16/6
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

Gudstjenester

Maleri i Mariakirken

søn 21/4
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

TIR 23/4
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 23/4
Ramona og Ungdomskoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

lør 27/4
Konfirmation

Apostelkirken, 10:30‑11:30

søn 28/4
Konfirmation

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 28/4
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

søn 28/4
Gudstjeneste

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

søn 28/4
Jazzgudstjeneste

Eliaskirken, 13:00‑14:00

Maleri i Mariakirken

søn 28/4
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

TIR 30/4
Babysalmesang kl. 12

Sct. Matthæus Kirke, 12:00‑13:00

TIR 30/4
Go’nathistorier

Kristkirken, 17:00‑18:30

Jakob Dinesen (saxofon)

TIR 30/4
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

lør 4/5
Konfirmation

Kristkirken, 10:00‑11:00

lør 4/5
Konfirmation

Kristkirken, 12:30‑13:30

Altermaleri, Sct. Matthæus Kirke

søn 5/5
Gudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

søn 5/5
Gudstjeneste og kirkefrokost

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

Apsis, Kristkirken

søn 5/5
Gudstjeneste

Kristkirken, 11:00‑12:00

Gudstjeneste i Eliaskirken

søn 5/5
Jazz Service in English

Eliaskirken, 13:00‑14:00

TIR 7/5
TirsdagsJAZZ med fællesspisning

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 7/5
Vesper med Ungdoms- og Kammerkoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

TOR 9/5
Konfirmation

Kristkirken, 10:00‑11:00

TOR 9/5
Konfirmation

Kristkirken, 12:30‑13:30

TOR 9/5
Gudstjeneste Kristi himmelfartsdag

Apostelkirken, 13:00‑14:00

TOR 9/5
Gudstjeneste Kristi himmelfartsdag

Eliaskirken, 13:00‑14:00

fre 10/5
Konfirmation

Kristkirken, 11:00‑12:00

Highlights

TIR 23/4
Ramona og Ungdomskoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

TIR 30/4
Go’nathistorier

Kristkirken, 17:00‑18:30

fre 3/5
Bach viser vej

Enghave Kirke, 19:30‑21:00

TIR 7/5
Vesper med Ungdoms- og Kammerkoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

lør 11/5
Mariakirkens familiedag

Mariakirken, 12:00‑15:00

TOR 23/5
Gravidsamtaler NYT HOLD BEGYNDER

Sct. Matthæus Kirke, 16:00‑18:00

Familiesalmesang i Sct. Matthæus Kirke

søn 9/6
Familiesalmesang

Sct. Matthæus Kirke, 13:00‑14:00

paneldebat

TIR 17/9
Valg til menighedsrådet

Enghave Kirke, 18:00‑20:00