
søndag 16. nov, 15.00-16.00
Enghave Kirke
Bach og det evige håb

Denne søndag opfører Enghave Barok fire kantater om længsel efter trøst og frelse – et håb, der rækker ud over livets sorger.
Gennem Bachs mesterlige musik – og det klangfulde basunkors dybe, nærmest tidløse stemme – bliver det evige håb nærværende som en påmindelse om lyset, der skinner selv i mørket.
Bach udvider i disse kantater orkesteret med et firestemmigt basunkor, der klinger som et himmelsk ekko. Ach Gott, vom Himmel sieh darein (BWV 2) skildrer en verden præget af tvivl, mens Ach Gott, wie manches Herzeleid (BWV 3) er en inderlig bøn om trøst i prøvelsens tid. Sehet, welch eine Liebe (BWV 64) forkynder glæden i Guds ubetingede kærlighed, og Also hat Gott die Welt geliebt (BWV 68) løfter troen på Kristus frem som selve kilden til håb og frelse.
Solister er Jennie Lomm, Daniel Carlsson, Leif Aruhn-Solén og Jakob Bloch Jespersen.
Enghave Barok er desuden i godt selskab med præst Viggo Julsgaard Jensen, der helt i Bachs ånd knytter en kort prædiken til værkerne.
Dørene åbner kl. 14.30, og der er fri entré.
Detaljer
Dato:
16. november 2025
Tidspunkt:
15:00 – 16:00
Sted
Enghave Kirke Sønder Boulevard 1201720 København V
Medvirkende
Viggo Julsgaard Jensen