Spring navigation over
Indlæser Begivenheder
  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

mandag 1/4

Lyslevende – fortid, samtid og fremtid

En vekslen mellem ord og toner, der søger ind i håbet gennem det store digt om eksistensen – Biblen.

Anden påskedag læser Lars Obel tekster fra Prædikerens bog, Johannesevangeliet og Johannesåbenbaringen. Ordene vandrer gennem det lydlandskab, som Ann Falden skaber med sine improvisationer undervejs.

Medvirkende
Lars Obel, præst i Eliaskirken
Ann Falden, performer, musiker og sanger

Et rum for refleksion, der lægger sig mellem sprog og musik
Ann Falden arbejder med det akustiske instrument hang drum og elementer fra klassisk og elektronisk musik. Det skaber et unikt klangunivers, hvor elektronika interagerer med akustiske lyde, og improvisation blandes med suggestive rytmer. Et pulserende forfriskende og meditativt udtryk, som hun kalder LYDLANDSKAB.

Ordene er sammensat af tekster fra Det Gamle Testamente, Det Nye Testamente og nutidige kommentarer til disse bibeltekster fra blandt andet Inger Christensen. Lars Obel har udvalgt og læser teksterne.

Lars Obel og Ann Falden har gennem mange år samarbejdet om live-performances, der blander klanguniverser med bibeltekster for at skabe et rum for refleksion, der lægger sig imellem sprogs og musiks grænse.

Detaljer

Dato:
1. april 2024

Tidspunkt:
17:00 – 17:45

Sted

Eliaskirken
Vesterbrogade 49
1620
København V

Medvirkende

Lars Obel

Måske er du også interesseret i ...

TIR 23/4
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

Jakob Dinesen (saxofon)

TIR 30/4
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

ons 1/5
Forårstur til Roskilde Domkirke

Eliaskirken, 12:00‑17:00

fre 3/5
Bach viser vej

Enghave Kirke, 19:30‑21:00

TIR 7/5
TirsdagsJAZZ med fællesspisning

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 14/5
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 21/5
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

Olivier Antunes, jazzpianist i Eliaskirken

TIR 28/5
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 4/6
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 11/6
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 18/6
TirsdagsJAZZ med fællesspisning

Eliaskirken, 17:00‑18:00

ons 19/6
Menighedsrådsmøde

Eliaskirken, 17:00‑20:30

Olivier Antunes (piano)

TIR 25/6
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 16/7
Kirkevandring på Vesterbro

Eliaskirken, 17:00‑19:00

mariakirken

TIR 23/7
Kirkevandring på Vesterbro

Eliaskirken, 17:00‑19:00

TIR 13/8
Kirkevandring på Vesterbro

Eliaskirken, 17:00‑19:00

TIR 20/8
Guided tour of Vesterbro

Eliaskirken, 17:00‑19:00

TIR 12/11
Menighedsrådsmøde

Eliaskirken, 18:00‑21:30

TIR 3/12
Julekoncert med Caroline Henderson

Eliaskirken, 17:00‑18:15

TIR 3/12
Julekoncert med Caroline Henderson

Eliaskirken, 20:00‑21:15

Gudstjenester

Maleri i Mariakirken

søn 21/4
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

TIR 23/4
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 23/4
Ramona og Ungdomskoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

lør 27/4
Konfirmation

Apostelkirken, 10:30‑11:30

søn 28/4
Konfirmation

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 28/4
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

søn 28/4
Gudstjeneste

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

søn 28/4
Jazzgudstjeneste

Eliaskirken, 13:00‑14:00

Maleri i Mariakirken

søn 28/4
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

TIR 30/4
Babysalmesang kl. 12

Sct. Matthæus Kirke, 12:00‑13:00

TIR 30/4
Go’nathistorier

Kristkirken, 17:00‑18:30

Jakob Dinesen (saxofon)

TIR 30/4
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

lør 4/5
Konfirmation

Kristkirken, 10:00‑11:00

lør 4/5
Konfirmation

Kristkirken, 12:30‑13:30

Altermaleri, Sct. Matthæus Kirke

søn 5/5
Gudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

søn 5/5
Gudstjeneste og kirkefrokost

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

Apsis, Kristkirken

søn 5/5
Gudstjeneste

Kristkirken, 11:00‑12:00

Gudstjeneste i Eliaskirken

søn 5/5
Jazz Service in English

Eliaskirken, 13:00‑14:00

TIR 7/5
TirsdagsJAZZ med fællesspisning

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 7/5
Vesper med Ungdoms- og Kammerkoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

TOR 9/5
Konfirmation

Kristkirken, 10:00‑11:00

TOR 9/5
Konfirmation

Kristkirken, 12:30‑13:30

TOR 9/5
Gudstjeneste Kristi himmelfartsdag

Apostelkirken, 13:00‑14:00

TOR 9/5
Gudstjeneste Kristi himmelfartsdag

Eliaskirken, 13:00‑14:00

fre 10/5
Konfirmation

Kristkirken, 11:00‑12:00

Highlights

TIR 23/4
Ramona og Ungdomskoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

TIR 30/4
Go’nathistorier

Kristkirken, 17:00‑18:30

fre 3/5
Bach viser vej

Enghave Kirke, 19:30‑21:00

TIR 7/5
Vesper med Ungdoms- og Kammerkoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

lør 11/5
Mariakirkens familiedag

Mariakirken, 12:00‑15:00

TOR 23/5
Gravidsamtaler NYT HOLD BEGYNDER

Sct. Matthæus Kirke, 16:00‑18:00

Familiesalmesang i Sct. Matthæus Kirke

søn 9/6
Familiesalmesang

Sct. Matthæus Kirke, 13:00‑14:00

paneldebat

TIR 17/9
Valg til menighedsrådet

Enghave Kirke, 18:00‑20:00