Spring navigation over
Indlæser Begivenheder
  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

fredag 26/1

Vinterglød

En weekend med fordybelse, talks og koncerter i kirkerummet

Oplev: Line Kirsten, Kristian Leth, Helene Reingaard Neumann, Peter Halldorf, Krista Korsholm Bojesen, Kloster, Karitas, Alt Det Der Drukner m.fl.

Vi mødes ubønhørligt med krav og udfordringer, der truer med at ødelægge det hele liv, vi gerne vil leve, men ved at lytte og tale sammen håber vi at finde mod og opmuntring til at gå de veje, der er vores. Vinterglød er foredrag, koncerter, talks og masser af samtaler fra fredag aften til søndag formiddag. Mød inspirerende oplægsholdere der går i dialog med hinanden og sætter gang i samtalerne i salen.

Køb din billet her.

Man vælger ét af to spor:

Er der håb for jorden?
Med bevidsthed om at vi bor på en klode, der er presset af krige og klimakrise, dykker vi ned i håbets karakter og ser vores egen tid i lyset af menneskehedens erfaring med håb og ikke mindst håbløshed. Oplæg fra Kristian Leth (Et forsvar for fremtiden), Helene Reingaard Neumann (Mellem håbløshed og håb) og Peter Halldorf (Derfor sørger jorden).

Din krop er et tempel!
Vi har på den ene side enormt stort fokus på kroppens udseende og sundhed, og på den anden side er vi afkoblet fra kroppen med onlinemøder, pendlertid og højt skærmforbrug. Hvad er egentlig vores syn på kroppen? Og hvilken rolle har kroppen i forhold til vores sind og åndelighed? Oplæg fra Line Kirsten, Krista Korsholm Bojesen (At betragte sin krop med værdighed) Simon Fuhrmann (At være skabt i Guds billede)

Samtalerne væves sammen med kirkens gamle tidebøns-tradition, der giver en rytme, løfter vores fokus og minder os om dem, der kom før os, og dem der skal komme efter. Om aftenen er der flere koncerter og aktiviteter at vælge imellem.

Program

Fredag 26. januar

19.00 Velkomst og åbningsforedrag: ”Et helt hjerte i en brudt verden” ved Peter Halldorf19.45 Aftenbøn ved Andreas Heidborn
Venue: Apostelkirken

20.15 Forfattersamtale: ”Alle himlens fugle” ved Rakel Haslund-Gjerrild og Peter HalldorfVenue: Eliaskirken

21.00 Koncert: Alt det der drukner // Café
Venue: uKirke

Lørdag 27. januar

09.00 Morgenbøn ved Andreas HaidbornVenue: Apostelkirken

– herefter skal du vælge ét af to spor:

SPOR 1: ER DER HÅB FOR JORDEN?
09.30 ”Derfor sørger jorden” ved Peter Halldorf
10.30 Kaffe og frugt
11.15 ”Et forsvar for fremtiden” ved Kristian Leth
12.30 Middagsbøn ved Andreas Heidborn

Herefter PAUSE – snup en frokost på en af Vesterbros mange caféer.
Eller deltag i det fælles arrangement:

13.30 “Vinterglød møder samtidslitteraturen” ved Troels Nymann
Venue: Thiemers Magasin, Tullinsgade

14.30 ”Mellem håbløshed og håb” ved Helene Reingaard Neumann
15.30 Kaffe og frugt
16.15 Samtale: Kristan Leth, Peter Halldorg og Hele Reingaard Neumann Venue: Apostelkirken, kirkesalen

Herefter PAUSE – aftensmad på egen hånd

SPOR 2: KROPPEN ER ET TEMPEL!
09.30 ”Kroppens værdighed” ved Krista Korsholm Bojesen
10.30 Kaffe og frugt
11.15 ”Guds krop” ved Simon Fuhrmann
12.30 Middagsbøn ved Andreas Heidborn

Herefter PAUSE – snup en frokost på en af Vesterbros mange caféer
Eller deltag i det fælles arrangement:

13.30 “Vinterglød møder samtidslitteraturen” ved Troels NymannVenue: Thiemers Magasin, Tullinsgade

14.30 ”Kroppens skønhed” ved Line Kirsten
15.30 Kaffe og frugt
16.15 Samtale: Krista Korsholm Bojesen, Simon Fuhrmann og Line Kirsten
Venue: Apostelkirken, Flex-salen

Herefter PAUSE – aftensmad på egen hånd

Aftenprogram for begge spor
18.30 Koncert: Sangkoncert med Kloster og kammerkoret Karitas Venue: Apostelkirken20.00 Litteratur: Natkirkens forfatterskole med Otto SejrVenue: Eliaskirken
20.00 Koncert med DJ: Mikael Rahbæk spiller JesusmusikCaféVenue: uKirke

Søndag 28. januar

Søndagsprogram for begge spor
09.00 Morgenbøn ved Andreas Heidborn
09.15 Morgensamtale: (medvirkende følger)
10.00 Kaffe
10.30 Gudstjeneste – Krista Korsholm Bojesen prædiker
12.00 TAK FOR DENNE GANG
Venue: Apostelkirken

Køb din billet her.

Detaljer

Start:
26. januar kl. 19:00 CET
Slut:
28. januar kl. 12:00 CET

Sted

Apostelkirken
Saxogade 13
1662
København V

Medvirkende

Thomas Frovin

Måske er du også interesseret i ...

familienetværket, blå kors

ons 24/4
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TIR 30/4
Go’nathistorier

Kristkirken, 17:00‑18:30

fre 3/5
Bach viser vej

Enghave Kirke, 19:30‑21:00

man 6/5
Strikkecafé og kreaaften

Apostelkirken, 19:00‑21:00

TIR 7/5
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

TIR 7/5
Vesper med Ungdoms- og Kammerkoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

familienetværket, blå kors

ons 8/5
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

lør 11/5
Mariakirkens familiedag

Mariakirken, 12:00‑15:00

familienetværket, blå kors

ons 22/5
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TOR 23/5
Gravidsamtaler NYT HOLD BEGYNDER

Sct. Matthæus Kirke, 16:00‑18:00

man 3/6
Strikkecafé og kreaaften

Apostelkirken, 19:00‑21:00

TIR 4/6
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

familienetværket, blå kors

ons 5/6
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

Familiesalmesang i Sct. Matthæus Kirke

søn 9/6
Familiesalmesang

Sct. Matthæus Kirke, 13:00‑14:00

familienetværket, blå kors

ons 19/6
Familienetværket

Apostelkirken, 16:00‑19:30

TIR 2/7
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

TIR 9/7
Orkidétimen – fælles bibellæsning

Apostelkirken, 10:45‑11:45

Gudstjenester

lør 27/4
Konfirmation

Apostelkirken, 10:30‑11:30

søn 28/4
Konfirmation

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

Gudstjeneste i Apostelkirken

søn 28/4
Gudstjeneste

Apostelkirken, 10:30‑14:00

søn 28/4
Gudstjeneste

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

søn 28/4
Jazzgudstjeneste

Eliaskirken, 13:00‑14:00

Maleri i Mariakirken

søn 28/4
Aftengudstjeneste

Mariakirken, 19:00‑20:00

TIR 30/4
Babysalmesang kl. 12

Sct. Matthæus Kirke, 12:00‑13:00

Jakob Dinesen (saxofon)

TIR 30/4
TirsdagsJAZZ

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 30/4
Go’nathistorier

Kristkirken, 17:00‑18:30

lør 4/5
Konfirmation

Kristkirken, 10:00‑11:00

lør 4/5
Konfirmation

Kristkirken, 12:30‑13:30

Altermaleri, Sct. Matthæus Kirke

søn 5/5
Gudstjeneste

Sct. Matthæus Kirke, 10:00‑11:00

søn 5/5
Gudstjeneste og kirkefrokost

Enghave Kirke, 11:00‑12:00

Apsis, Kristkirken

søn 5/5
Gudstjeneste

Kristkirken, 11:00‑12:00

Gudstjeneste i Eliaskirken

søn 5/5
Jazz Service in English

Eliaskirken, 13:00‑14:00

TIR 7/5
TirsdagsJAZZ med fællesspisning

Eliaskirken, 17:00‑18:00

TIR 7/5
Vesper med Ungdoms- og Kammerkoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

TOR 9/5
Konfirmation

Kristkirken, 10:00‑11:00

TOR 9/5
Konfirmation

Kristkirken, 12:30‑13:30

TOR 9/5
Gudstjeneste Kristi himmelfartsdag

Apostelkirken, 13:00‑14:00

TOR 9/5
Gudstjeneste Kristi himmelfartsdag

Eliaskirken, 13:00‑14:00

fre 10/5
Konfirmation

Kristkirken, 11:00‑12:00

fre 10/5
Hildegard-meditation

Enghave Kirke, 19:00‑20:00

lør 11/5
Konfirmation

Kristkirken, 10:00‑11:00

lør 11/5
Konfirmation

Kristkirken, 12:30‑13:30

Highlights

TIR 30/4
Go’nathistorier

Kristkirken, 17:00‑18:30

fre 3/5
Bach viser vej

Enghave Kirke, 19:30‑21:00

TIR 7/5
Vesper med Ungdoms- og Kammerkoret

Enghave Kirke, 17:30‑18:30

lør 11/5
Mariakirkens familiedag

Mariakirken, 12:00‑15:00

TOR 23/5
Gravidsamtaler NYT HOLD BEGYNDER

Sct. Matthæus Kirke, 16:00‑18:00

Familiesalmesang i Sct. Matthæus Kirke

søn 9/6
Familiesalmesang

Sct. Matthæus Kirke, 13:00‑14:00

paneldebat

TIR 17/9
Valg til menighedsrådet

Enghave Kirke, 18:00‑20:00